Karolína 20.12.2017

TIPY JAK ŽÍT BEZ PLASTŮ

OMEZTE POUŽÍVÁNÍ MIKROTENOVÝCH SÁČKŮ
Balte si ovoce a zeleninu do papírových nebo ekologických sáčků. Najděte ve svém okolí bezobalový obchod/obchod se zdravou výživou, nebo alespoň používejte mikrotenové sáčky opakovaně.  

VYUŽIJTE ZNOVU-NAPLNITELNÉ OBALY NA MYCÍ PROSTŘEDKY, MÝDLA A KOSMETIKU
Vraťte se k tradičním čistícím prostředkům jako je ocet a voda, smícháním jednoho dílu octa se třemi díly vody získáte sprejový čistič, ze sody vytvoříte skvělý domácí deodorant s pár kapkami tea tree olejíčkem.    

KUPUJTE LÁTKOVÉ, DŘEVĚNÉ, PAPÍROVÉ NEBO KOVOVÉ HRAČKY
Ideálně lokálně vyrobené; děti si hračky mohou vyrobit i samy s vaší pomocí z kaštanů, korku nebo jiného přírodního materiálu. 
   
POUŽÍVEJTE LÁTKOVÉ PLENY
Miminko v kojeneckém období spotřebuje přibližně 10plen denně. Látkové dětské pleny se opět vracejí do módy, dají se koupit ty klasické nebo i moderní s vyměnitelným savým jádrem, jsou jedno-velikostní, ekologické a ve výsledku vás vyjdou i levněji.    

KUPUJTE PRODUKTY BALENÉ VE SKLE
Můžete je znovu použít pro uchování potravin, na zavařeniny, sirupy, ...    

POZOR NA JEDNORÁZOVÉ PLASTY

Noste si vlastní kelímek na nápoje nebo příbor. Používejte brčka z kompostovatelných plastů.    

KUPTE SI DŘEVĚNÝ ZUBNÍ KARTAČEK
Novinkou na českém trhu jsou dřevěné zubní kartáčky - kořínek či větvička Salvadory perské hojně používaný v Asii, který navíc obsahuje vše co je pro zdravý chrup třeba.    

KRABIČKY NA JÍDLO
Stravujte se doma nebo vyhledejte stravovací zařízení s kompostovatelnými obaly, řešením mohou být i vlastní nádoby na jídlo.    

NOSTE SI NÁKUPNÍ TAŠKU
Pořiďte si stylovou tašku, kterou budete mít vždy u sebe.    

OMEZTE NÁKUP BALENÉ VODY

Používejte lahev pro dlouhodobé použití. Ochucenou vodu si připravíte přidáním ovoce nebo sirupu.

Karolína 24.11.2017

DORUČENÍ zásilek přes ČESKOU POŠTU před Vánocemi

Poslední den odeslání zásilek přes Českou poštu bude pátek 15.12.2017. Doručení zásilek na pobočky České pošty bude pátek 22.12.2017. Více informací na webových stránkách http://www.ceskaposta.cz/

Karolína 24.11.2017

DORUČENÍ zásilek přes ZÁSILKOVNU před Vánocemi

Poslední den odeslání zásilek přes Zásilkovnu je pondělí 18.12. 2017. Doručena na výdejní místa budou 22.12. Více informací o otevírací době poboček naleznete na http://www.zasilkovna.cz/

Karolína 05.11.2017

JAK VYČISTIT SKVRNY?

Jsou skvrny, které odolají i několikanásobnému vyprání. Krev, pot, mastnota, rtěnka a víno. To jsou největší „držáci“, kterých se je umění zbavit.
Právě proto jsme pro Vás připravili několik osvědčených rad, jak na to.
    
Rychlost především    

První zásadou čištění skvrn – bez ohledu na to, kde jsou a od čeho, je vždy a hlavně rychlost. Pokud nedáte skvrně dost času, aby se vsákla do materiálu nebo uschla, máte napůl vyhráno. Takže ihned přiložte nějaký savý materiál, postačí papírový kapesníček, ubrousek. Na skvrnu není dobré tlačit ani ji intenzivně dřít.    

Skvrny od krve    

V případě odstraňování těchto skvrn platí pravidlo rychlosti dvojnásob. Pokud budete rychlí, pak postačí většinou studená voda – na krev nikdy nepoužívejte vodu teplejší než 40 °C. Můžete do ní přidat i trochu enzymatického prášku nebo mýdla. Zaschlou krev namočte a posolte. Pro odmočení můžete použít i bílý ocet.    

Skvrna od potu     

Jádrové mýdlo
– klasické jádrové prací mýdlo je také vhodným řešením na odstranění skvrn od potu, aniž byste se museli bát o barvy textilu. Na skvrny od potu funguje i mýdlo žlučové.  

Sůl
- hrst soli do litru vody a oblečení v tomto roztoku namáčet před klasickým vypráním. 

Skvrny od vína    

Víno vysajte papírovým ubrouskem a co nejrychleji posypte solí, kterou po chvíli odstraníte. Jako první pomoc lze použít minerálku – tou skvrnu polejte a pak vysušte ubrouskem. K čištění můžete použít i mýdlovou vodu. Bavlnu lze převařit v mléce, které víno také odstraní. Červené víno odstraní víno bílé, kterým flek očistíte, pak posolíte a necháte působit. Po vyprání by měla skvrna zmizet.    

Skvrny od rtěnky    

Velmi záleží na tom, o jakou rtěnku, a hlavně jaký materiál jde. Většinou by taková skvrna měla zmizet poté, co z ní mastnotu odstraníte lihem. Látku položte na savou podložku a nanášejte líh například vatičkou – podložku měňte, aby byla čistá. Pak dejte vyprat.    

Skvrny od tuku    

S odstraněním mastnoty vám pomůže líh nebo kukuřičný škrob, kterým ji posypte a asi po čtvrt hodině ho odstraňte. Pomůže i přípravek na mytí nádobí, který necháte chvíli působit – v každém případě buďte něžní, netlačte a nedřete skvrnu, jen místo „tupujte“. Mastné skvrny můžete vyčistit máslem. Snadno se odstraňuje a vezme s sebou i houževnaté skvrny od tuku, téru a pryskyřice. Namažte na ně trochu másla. Nechejte působit, potom skvrnu oškrábněte.

Karolína 05.11.2017

SLEDOVÁNÍ ZÁSILKY NA WWW.POSTAONLINE.CZ

SVOJÍ ZÁSILKU ZASLANOU PŘES ČESKOU POŠTU MŮŽETE SLEDOVAT PRŮBĚH JEJÍHO DORUČOVÁNÍ ZDE: https://www.postaonline.cz/trackandtrace

Karolína 03.07.2017

SLEDOVÁNÍ ZÁSILKY NA ZASILKOVNA.CZ

Zásilku odeslanou přes ZÁSILKOVNU můžete sledovat průběh jejího doručování na https://www.zasilkovna.cz/vyhledavani

Karolína 25.04.2017

DORUČENÍ zásilek přes ZÁSILKOVNU během svátků 1. a 8.5.2017

Většina výdejních míst bude ve dnech státních svátků 1. a 8.5.2017 zavřeno. Více informací o otevírací době poboček na www.zasilkovna.cz

Karolína 01.04.2017

DORUČENÍ zásilek přes ZÁSILKOVNU!

V ČR mají pobočky Zásilkovna point zavřeno pouze na velikonoční pondělí 9.4. Na Slovensku jsou z důvodu státních svátků ve dnech 6.4. (pátek) až 9.4. (pondělí) všechny pobočky zavřeny.

1